Generatywna sztuczna inteligencja – termin, który wydaje się pojęciem wyciągniętym wprost z fantastyki naukowej (science fiction) – staje się integralną częścią naszego codziennego życia. Jej pojawienie się w szerszym obszarze sztucznej inteligencji może stanowić znaczący skok naprzód w rozwoju naszego kraju, nie tylko w obszarze działalności gospodarczej, ale także w zakresie sprawowania władzy przez rządzących. Aby w pełni wykorzystać możliwości tradycyjnej sztucznej inteligencji, która może uczyć się na podstawie niezliczonych źródeł danych, podejmować decyzje i automatyzować procesy, potrzebne są odpowiednie uregulowania prawne, które dopiero zaczynają się rozwijać, zarówno w Polsce, jak i w bardziej rozwiniętych krajach.
Dlatego jesteśmy do Państwa dyspozycji, aby wspólnie podejmować stały dialog i współpracę między przedstawicielami firm technologicznych, decydentami politycznymi, ekspertami prawnymi i społeczeństwem w celu kształtowania kompleksowych i skutecznych ram regulacyjnych. Powinno to mieć na celu promowanie odpowiedzialnego wykorzystywania sztucznej inteligencji przy jednoczesnym ograniczaniu jej ryzyka.
Co przed nami: Istotne jest nie tylko zrozumienie definicji odnoszących się do sztucznej inteligencji i jej różnorodnych zastosowań, ale także przyjęcie odpowiednich ram prawnych, etycznych oraz techniczno-organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo, przejrzystość i etyczność w wykorzystaniu technologii. Kluczowe jest także przygotowanie ekosystemu administracyjnego państwa do funkcjonowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co wymaga zmiany nastawienia i dostosowania organów administracyjnych do nowych wyzwań.