21 czerwca 2024 r. to także kolejna rocznica ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. Dnia Przedsiębiorcy, w uznaniu znaczenia działalności przedsiębiorców dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju oraz w celu wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych i przedsiębiorczości.
21 czerwca 2024 r. to zakończenie roku szkolnego i z tej okazji chciałbym złożyć serdeczne gratulacje wszystkim uczniom za osiągnięcie celu, a także rodzicom, dziadkom i nauczycielom za ich codzienną pracę w budowaniu fundamentów pod sukcesy dzieci i młodzieży.
21 czerwca 2024 r. oznacza również zakończenie 6-letniej kadencji pierwszego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza. W związku z upływem jego kadencji, z dniem 24 czerwca 2024 r., składam rezygnację z pełnienia funkcji Zastępcy Rzecznika MŚP na ręce Ministra Rozwoju i Technologii, Pana Krzysztofa Paszyka.
Urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców został powołany w 2018 r. w ramach pakietu ustaw tworzących Konstytucję Biznesu. Zadaniem Rzecznika jest stanie na straży praw mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w duchu poszanowania zasad wolności gospodarczej, bezstronności, równego traktowania, uczciwej konkurencji oraz pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej.
Przez ostatnie 5 lat i 4 miesiące miałem przyjemność współpracować z Rzecznikiem MŚP, Adamem Abramowiczem, na stanowiskach Radcy Rzecznika, Dyrektora Generalnego Biura Rzecznika MŚP oraz Zastępcy Rzecznika MŚP, na które powołał mnie Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. W Biurze Rzecznika MŚP odpowiadałem także za pracę Wydziału Prawno-Legislacyjnego oraz Wydziału Administracyjno-Finansowego.
Poniżej statystyki prac dotyczące obu wydziałów:
Zaopiniowane projekty aktów normatywnych – uwzględnione uwagi Rzecznika MSP:
- Liczba uwag zgłoszonych przez Rzecznika MŚP do projektów aktów normatywnych – 460
- Liczba uwzględnionych uwag Rzecznika MŚP – 113
Biuro Rzecznika MŚP to nie tylko praca, ale także:
Pracownikom Biura Rzecznika MŚP w latach 2018-2024 urodziło się 17 dzieci, w tym 7 w Wydziale Prawno-Legislacyjnym.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi sprawozdaniami z działalności Rzecznika MŚP za lata 2018-2023 na stronie: sprawozdania z działalności Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Można tam również znaleźć wystąpienia dotyczące objaśnień prawnych do ministerstw: objaśnienia prawne.
Oraz wystąpienia dotyczące opinii do projektów legislacyjnych: opinie do aktów legislacyjnych.
Zachęcam także do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi różnych ministerstw i instytucji w zakresie poprawy otoczenia gospodarczego sektora MŚP: dokumenty.
Bardzo dziękuję przedsiębiorcom za lata merytorycznej współpracy, Rzecznikowi MŚP Adamowi Abramowiczowi, wszystkim współpracownikom w Biurze Rzecznika MŚP za pracę i zaangażowanie na rzecz ochrony sektora MŚP, urzędnikom różnych ministerstw i instytucji (aczkolwiek cytując Rzecznika MŚP – gdyby wszyscy urzędnicy przestrzegali Konstytucji Biznesu, rzecznik byłby niepotrzebny), przedstawicielom uczelni wyższych za współtworzenie projektu nauka-biznes: nauka i biznes, jak również tym posłom i senatorom, którzy wspierali przedsiębiorców i tym, którzy nadal to czynią.
Dr n. pr. Marek Woch
Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców